Komunikat prasowy

20.03.2019

Eksporterze, szukasz nowych rynków? Pomyśl o Rumunii

Przez wiele lat rynek rumuński był niedoceniany. Jednak polskie przedsiębiorstwa, które spróbowały na nim swoich sił, przekonały się, że daje on wiele możliwości. Warto go więc bliżej poznać.

Na polskim rynku robi się ciasno. Przedsiębiorstwom produkcyjnym i handlowym coraz trudniej o istotną poprawę wyników sprzedaży. Dlatego nie dziwi, że rośnie grupa przedsiębiorców, którzy rozważają mocniejsze postawienie na eksport.

Wielu z nich obawia się jednak zbyt odległych rynków, m.in. przez różnice kulturowe pomiędzy Polską a dalekimi krajami Azji, Afryki czy obu Ameryk. Dlatego szefom firm, którzy nie są jeszcze gotowi do handlu np. z Chinami, Indiami, RPA, Argentyną czy Meksykiem, staram się zainteresować bardzo interesującym kierunkiem europejskim – Rumunią.

Wystarczy pobieżnie przejrzeć informacje gospodarcze, aby przekonać się, że obecnie jest to jeden z popularniejszych kierunków dla polskich przedsiębiorstw. A to dowiadujemy się, że powstała pierwsza dojrzewalnia Citronex-u w rumuńskiej Timisoarze (w 2018 r. owocowo-warzywne obroty Citronex-u sięgnęły 1 mld zł, a rumuński rynek ma przynieść 300 mln zł w br.). A to Solaris podpisał umowę na dostarczenie do 50 trolejbusów do innego miasta w tym kraju Cluj-Napoca. Przykłady można mnożyć, na rynku rumuńskim dość mocno obecne są m.in. takie firmy jak Grupa Atlas, Tymbark Maspex, czy giełdowy gigant odzieżowy LPP.

To tylko pierwsze z brzegu przykłady, pokazujące, że polscy przedsiębiorcy dostrzegają atuty prowadzenia biznesu w tym kraju. Paradoksem bowiem jest to, że polscy przedsiębiorcy realizują z sąsiednimi Węgrami niemal dwukrotnie większe obroty, pomimo, że Rumunia to kraj o dwa razy większej liczbie ludności i większej gospodarce.

W stosunkach handlowych z Rumunią zdecydowanie chętniej eksportujemy niż importujemy. Według KUKE saldo wymiany towarowej za 2017 rok wyniosło blisko 8,5 mld zł.

Z ciekawostek, warto wspomnieć, że rumuńska gospodarka w trzecim kwartale 2017 r. notowała wyższe roczne tempo wzrostu gospodarczego niż Chiny. W ostatnich kwartałach ekspansja była niższa, jednak nadal wynosiła około 4% rocznie i podobnie jak gospodarka polska, w bieżącym roku powinna zwalniać jedynie nieznacznie, stabilizując się w okolicy 3,5%.

Wzrost powinien nadal być stymulowany przez silny popyt wewnętrzny wspierany przez dobrą sytuację na rumuńskim rynku pracy. Utrzymanie wysokiego poziomu konsumpcji w Rumunii oznacza również, że popyt importowy w tym kraju powinien pozostać wysoki - a to sprzyja eksporterom.

Poznać nowy kierunek

Odpowiadając na potrzeby przedsiębiorców – oraz dostrzegając szanse, jakie stwarza obecna sytuacja gospodarcza Rumunii – Ebury oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu organizują Seminarium Ekonomiczne, podczas którego zostaną omówione istotne kwestie dla eksporterów.

Przede wszystkim zostanie poruszony temat realnego wsparcia, na jaki mogą liczyć polskie firmy dzięki Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Rumunii. Dodatkowo analizie zostanie poddana sytuacja ekonomiczna w Rumuni i w Polsce oraz ryzyko kursowe leja rumuńskiego. Kwestie prawne i podatkowe związane z prowadzeniem biznesu w Rumunii, a także obsługa transakcji i rozliczenia finansowe dla polskich firm, również nie zostaną pominięte.

Wspomniane Seminarium Ekonomicznym będzie szczególnym owocne dla właścicieli i menedżerów polskich firm, którzy rozważają wejście na rynek rumuński.

Seminarium odbędzie się 26 marca w Bukareszcie.

 

O Ebury

Ebury to międzynarodowa firma specjalizująca się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw – pomaga im rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczania transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Ebury umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, thajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza rewolucyjne rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Precyzyjnie dobierając instrumenty finansowe zabezpieczające ryzyko kursowe, Ebury zwiększa bezpieczeństwo dochodów i chroni marżę przedsiębiorców. Analizy i zestawy użytecznych informacji przekazywane codziennie przez analityków Ebury zapewniają przedsiębiorcom komfort i możliwość skoncentrowania się na prowadzeniu własnego biznesu.

Ebury to zespół niemal 300 specjalistów posiadających bogate doświadczenie na światowych rynkach finansowych pracujących w 4 biurach: Londynie, Amsterdamie, Madrycie i Warszawie. Własne centrum IT w Maladze (Hiszpania) dostarcza klientom bezpieczne i innowacyjne rozwiązania technologiczne, w tym najwyższej jakości platformę online.

Zaawansowana technologia stosowana w Ebury usprawnia proces rejestracyjny i transakcyjny oraz umożliwia dostęp do największych dostawców płynności. Ebury współpracuje m.in. z Barclays, Deutsche Bank, Societe Generale, Citi Bank i ABN-AMRO.

Firma zrealizowała dotąd transakcje o łącznej wartości ponad 7 mld funtów (ok. 40 mld złotych). Ebury za każdym razem głęboko analizuje biznes każdego z klientów, co umożliwia precyzyjne poznanie ich potrzeb, zaoferowanie usług „skrojonych na miarę” i zapewnienie spersonalizowanego kontaktu (dedykowany specjalista). Do tej pory firma obsłużyła ok. 5 tys. europejskich eksporterów i importerów.

Gwarancją bezpiecznej współpracy z Ebury jest działalność pod nadzorem FCA (brytyjski odpowiednik KNF), w tym status Autoryzowanej Instytucji Płatniczej. Ebury podlega przepisom prawnym Urzędu Skarbowego i Celnego Jej Królewskiej Mości (HM Revenue and Customs). Ebury ściśle współpracuje z instytucjami wspierającymi biznes i stosunki gospodarcze pomiędzy krajami. W Polsce Ebury jest członkiem i aktywnie współpracuje z British Polish Chamber of Commerce.

Kontakt dla mediów

Marta Kornet
Starszy Specjalista
marta.kornet@nobili.pl
NOBILI PARTNERS SP. Z O.O.
mobile: 504013444

TwitterinPeopleChat